ZEYBEK

ZEYBEK

Düğünde Zeybek Dansı

Düğünde İlk dans sergilemek herkesin beklediği bir gelenek haline gelmişse, zeybek oyunu da damatlar için asil duran ve yapılması gereken danslardan biri haline gelmiştir.

Zeybek, yiğitliği, mertliği ve cesareti temsil eder. Zeybek figürleri başlı başına bir duruşu sergiler ve zeybek müzikleri de oyunun hareketleriyle birleştiğinde izleyenler için hem görsel hem de işitsel açıdan bir şölen oluşturur.

Zeybek dansının temelinde cesareti simgeleyen duygular vardır. Dans kursumuzda eğitim almak isteyen Damat adayları bu oyunu isterse 3 farklı şekilde sergileyebilir. İlki eşini karşısına alarak tüm oyunu geline ithafen tek başına oynar. İkincisi eşiyle beraber karşılıklı bir zeybek koreografisi yapabilir. Üçüncüsü de damat arkadaşlarıyla ya da profesyonel zeybek ekibiyle beraber bu oyunu eşine karşı oynar ve ona hediye eder. İsterseniz düğün de zeybek videolarını paylaştığımız sayfamıza bu linkten ulaşabilirsiniz.

Zeybek Türleri

Çok fazla zeybek türü olmasının yanı sıra düğünde yapılan en popüler zeybek oyunları şunlardır: Harmandalı, Çökertme, Kerimoğlu Zeybeği, Yörük Ali Zeybeği, Çakal Çökerten Zeybeği, Payton Zeybeği. Hangisinin seçileceğine zeybek videoları izleyerek karar verilebileceği gibi eğitmene danışarak da karar verilebilir. Her birinin farklı oyun adımları olsa da burada önemli olan çiftin seveceği ve beğeneceği zeybek türünü seçmektir.

Neden Zeybek Düğün Dansı?

Bir düğün organizasyonunda bulunan bütün unsurlar daha çok geline hitap etmektedir. Masa süsleme, gelin yolu, mekân süsleme gibi... Damat zeybek oynamayı seçerek geceye erkeksi bir motif katmış olur. Böylece hem misafirlerinize görsel bir şölen hazırlamış olursunuz hem de eşinizin karşında güzel ve etkileyici bir duruş sergilemiş olursunuz.

Zeybek Dansı;

• İlk dans dışında misafirler için farklı, akılda kalıcı ve etkili bir dans alternatifidir. • Güçlü ve heybetli hareketler kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur.
• Öğrenmesi kolaydır, 4 özel derste rahat bir şekilde öğrenilebilir.
• 3 farklı şekilde oynanabilir. Tek başına, eşinizle karşılıklı ve ekiple beraber.
• Kadınlar için her tür gelinlik modeliyle oynaması kolaydır.


Düğünde Zeybek Nasıl Oynanır?

Zeybek dansı öğrenmesi ve oynaması çok kolay bir danstır. İlk derste öncelikle eğitmen size zeybek dansının ritmini ve nasıl sayılacağını öğretir. Bu sayede zeybek oyununun adımlarını doğru ritimde atmayı öğrenirsiniz. Zeybek müzikleri farklı uzunluklarda olsa da okulumuzda zeybek kursu alan çiftler için bu şarkılar kısaltılarak düğünde rahatça oynanabilecek şekilde düzenlenir. Bu yaklaşık 4-5 zeybek figürü öğrenmek anlamına gelir. 4 saat özel ders alan bir çift, 3 saatin sonunda tüm zeybek koreografisini öğrenmiş olur. Son derste ise devamlı tekrar yapılarak çiftin koreografiyi ezberlemeleri sağlanır ve hatasız bir şekilde oynamaları için gerekli tavsiyeler verilir.

Zeybek Oynamanın Püf Noktaları;

• Zeybek dansı öğrenildikten sonra her gün 5 dakika da olsa tekrar edilmelidir. Çünkü zeybek dansı öğrenmesi kolay ama vücuda oturması zaman alan bir danstır.
• Zeybek oyunu eğer tek başına oynanmıyorsa karşılıklı ve saatin ters yönünde hareket edilerek yapılması gereken bir danstır.
• Karşılıklı yapılan zeybeklerde göz teması oynayanların güvende hissetmelerini sağlar, böylece bir kişi yanlış bir hareket yapsa dahi diğer kişiye bakarak hatasını çok kolay ve hızlıca kapatabilir.
• Zeybek oyunu bir duruş dansı olduğu için bedenin dik durması, sert bakışlar ve keskin hareketler bu oyunu daha güzel sergilemenizi sağlar.
• Asla yere bakılarak dans edilmez. Gözler hep karşıya keskin bir şekilde bakmalıdır.

Dans okulumuzda Zeybek eğitimini, profesyonel zeybek eğitmenlerimizle, sizin belirleyeceğiniz saatlerde, 4 özel ders gibi kısa bir sürede, çok kolay ve %100 öğrenme garantisiyle alabilirsiniz. Zeybek kursu fiyatlarına ve zeybek ekibi kiralama fiyatlarına bu linkten ulaşabilirsiniz. BİZE ULAŞIN
Arayın Whatsapp